Course Offerings

Courses For Grades K - 5

Reading and Vocabulary for Grades K-3

This course uses a variety of interactive activities to make learning engaging and lasting, and instruction is individualized to a student’s reading and vocabulary level. English Hound’s teachers, utilizing renowned reading and vocabulary programs such as Reading A-Z, Vocab A-Z, and Houghton Mifflin Harcourt’s Journeys, will enhance your child’s vocabulary and help your child develop advanced reading and writing skills. Each class is 45 minutes long.

Cost
1 Student: $60/class = $480 for an 8 class course.
2 Students: $90/class = $720 for an 8 class course ($360 per student).
$40 annual material fee per student.

Reading and Vocabulary for Grades 4-5

This course uses a variety of interactive activities to make learning engaging and lasting, and instruction is individualized to a student’s reading and vocabulary level. English Hound’s teacher will enhance your child’s vocabulary and teach your child advanced reading and writing skills by utilizing renowned reading and vocabulary programs such as Reading A-Z, Vocab A-Z, Townsend Press Vocabulary, and Houghton Mifflin Harcourt’s Journeys, as well as books and reading materials chosen by the student. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $70/class = $560 for an 8 class course.
2 Students: $100/class = $800 for an 8 class course ($400 per student).
$40 annual material fee per student.

Fundamentals of Writing for Grades 4-5

This course introduces 4th and 5th graders to the process of writing: brainstorming, outlining, drafting, redrafting, editing, and proofreading. English Hound teachers will help students develop focus, clarity, details, and evidentiary support in their writing.  Teachers will also work on enriching the students’ vocabulary and teaching them to incorporate new words into their writing. Students will learn good writing habits while working on fun writing projects such as a restaurant or trip review, a creative story, and a persuasive essay. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $70/class = $560 for an 8 class course.
2 Students: $100/class = $800 for an 8 class course ($400 per student).

Courses For Grades 6 - 12

Vocabulary Building

A strong working vocabulary is a powerful asset in all academic disciplines and in most areas of life. Improved reading, writing, and critical thinking, as well as increased self-confidence and better test performance, can all be traced to a dedicated study of words – the building blocks of language. Studies show that drilled memorization is not the best way to learn vocabulary. This course uses a variety of interactive activities offered by Townsend Press Vocabulary to make learning engaging and lasting, and instruction is individualized to a student’s vocabulary level. Our intensive and proven word-in-context approach offers abundant practice through which students encounter words from the lesson in many different ways, eventually making them their own so that they incorporate the words in their speech as well as in their writing. Furthermore, our study of word parts equips students with the ability to decipher the meanings of unfamiliar words, so that they can have success in schoolwork, independent reading, and standardized tests. Vocabulary building is a life-long adventure, and our teachers make it fun for our students. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $70/class = $560 for an 8 class course.
2 Students: $100/class = $800 for an 8 class course ($400 per student).

Reading Comprehension

Being able to demonstrate comprehension is vital for academic success. This class teaches reading for understanding, using paraphrasing, questioning, summarizing and other proven strategies to improve comprehension.  Students read literature passages then demonstrate understanding through discussion and focused written responses. Reading materials depend on the reading level and the interests of the students. For assignments, students write short essays answering SSAT/ISEE or SAT/ACT type questions to show understanding of what they have read.  Our curriculum is designed to meet the needs of the individual student. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $70/class = $560 for an 8 class course.
2 Students: $100/class = $800 for an 8 class course ($400 per student).

Nonfiction Writing

Academic success requires informative, persuasive and comparative writing skills. In this unit, students will write about interesting and engaging topics such as technology, world issues and scientific discoveries. With a focus on developing logical, well-supported arguments as well as strengthening grammar and vocabulary, this course provides students the opportunity to improve their written fluency in critical genres. Teacher and student will use Google Docs to write. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

Fiction Writing

Realistic fiction and fantasy are two of the most popular genres in student literature. This course will allow students to explore these genres as writers and reinforce their familiarity with them from the “inside out”. In this course, students will engage in the writing process as they craft two to three fiction pieces in the genres of realistic fiction and fantasy. Grammar, vocabulary and story development are incorporated into the unit to meet specifically the individual needs and interests of the student. Teacher and student will use Google Docs to write. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

Narrative Writing

Creative writing cultivates the imagination, descriptive and organizational writing skills, and a better understanding of the constructs of plot and character. During this unit, students will write three pieces — two fiction and one memoir, with a focus on creating believable characters, explaining inner thoughts and feelings and writing a story with a well-developed plot. As teachers guide students through the writing process, they will provide instructions on grammar, vocabulary and writing craft. Teacher and student will use Google Docs to write. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

Critical Essay Writing

This course challenges students to analyze, synthesize and evaluate information and then write a critical essay comparing and contrasting fiction and non-fiction texts. As a result of this process, students will develop their higher level thinking skills in addition to improving their comparative writing skills, grammar and vocabulary. Attention will be given to writing footnotes and endnotes, bibliographies, and annotated bibliographies. Teacher and student will use Google Docs to write. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

Test Preparation Courses

SSAT / ISEE Preparation Class

This class is designed for students taking a middle or upper level test for private school admission. This class covers reading comprehension, short essay writing, and verbal skills, which includes vocabulary and analogy practice.  Both the SSAT, and the ISEE measure student ability, not achievement, so it is important for students to have confidence in their problem solving skills to do well on the test.  Students will be taught test taking strategies and will have guided practice tests to help them understand the thought process needed to be successful.  Each lesson will include verbal skills practice. Approximately half the time will be spent on guided practice identifying and using new vocabulary and solving analogy problems. The other half will be spent practicing comprehension skills using literature passages and multiple choice questions.  The last two sessions of the class will focus on short essay writing.  Practice tests will also be used to give students experience with the test format and to help them gain confidence. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

SAT and ACT Essay Prep Course

This course is designed to prepare our students for the SAT and ACT by teaching them to develop, organize and write an effective analytical essay in a timed-setting. Writing prompts similar to those used in the new SAT and ACT are used for this course.  When high quality writing has to be completed within a time limit, a clear and specific approach is needed to be successful. Students must be confident in their ability to understand and analyze text, demonstrate an effective command of language, and respond using strong academic vocabulary. This course teaches students the skills necessary to excel in all of these areas and helps them prepare for any type of essay question.  In addition to preparing specifically for the SAT and the ACT essays, this course helps students excel in timed essay exams frequently used in college courses. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

Advanced Placement English Examination Prep Class

This course is taught by a popular, experienced AP English teacher who can help his students prepare for two exams: (1) the AP English Language and Composition, which focuses on analysis of non-fiction texts and evidence-based analytical and persuasive writing; and (2) the AP English Literature and Composition, which focuses on reading comprehension and writing about imaginative literature such as fictions, plays and poetry. Each class is 55 minutes long.

Cost
1 Student: $80/class = $640 for an 8 class course.
2 Students: $120/class = $960 for an 8 class course ($480 per student).

College Readiness Courses

College Admissions Essay Course

This course is designed to guide students in developing and writing their college admissions essays.  In order to be competitive when applying to top colleges, students need to create essays that give colleges insight into the students’ thoughts, feelings, and personal perspective.  In this course, students do all of their own writing, basing their essays on life experiences, hopes for the future, and personal talents. Students are supported in this process by educators who understand the importance of choosing a prompt that fits each student and who are trained to help students express their ideas. Throughout the essay writing process, students are encouraged to concentrate on narrative development, writing structure, and tone to highlight their unique personality and voice. Each class is 55 minutes long.

Cost
$100/class = $400 for a 4 class course.

College Interviewing Course

This course is designed to help students feel comfortable interviewing for college admissions. Presenting oneself well during an interview takes practice.  This course is not about memorizing canned answers to recite during interviews. Rather, it is about effectively communicating one’s interests and talents to the college interviewer. Since the college interview is also an opportunity for students to learn about the college, this course helps students prepare insightful questions, so that students can learn more about a college. Through mock interviews, students will improve their conversation skills necessary to handle any interview with enthusiasm and confidence. Each class is 55 minutes long.

Cost
$100/class = $400 for a 4 class course.